Середа, 22.01.2025, 08:51
Вітаю Вас Гість | RSS

20146, с.Молодецьке,Маньківський район,Черкаська область, Email: molodsh@ukr.net тел. (04748)71540

Сайт кабінету фізики та астрономії Молодецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів

Безпека життєдіяльності в кабінеті

Інструкція
по охороні праці №
для вчителів фізики 

1.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

    1.1. Кабінет фізики в Молодецькій  ОШ I-III ступенів розташовується на першому поверсі школи. У нім проводяться уроки фізики, лабораторні і практичні роботи з фізики для учнів 7-11 класів. Кабінет має лаборантську і сполучений з нею дверима. Кабінет обладнаний партами і стільцями, демонстраційним столом.    

1.2. Знаходитися учням в приміщенні кабінету фізики і в лаборантській дозволяється тільки у присутності вчителя фізики або лаборанта. 

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ.

    2.1. Будова електричної мережі кабінету (лабораторії) фізики повинна відповідати вимогам НАОП 9.2.30-1.07-79 «Правила по техніці безпеки при проведенні занять в навчальних класах (кабінетах) загальноосвітніх закладів і практики учнів на промислових об’єктах». Не дозволяється подавати на робочі столи учнів напругу більш ніж 42В змінного і більш ніж 110В постійного струму.  

 2.2. Згідно «Правил устрою електроустановок» (ПУЕ) кабінет фізики належить до групи приміщень з підвищеною небезпекою. Електроустаткування кабінету з напругою живлення більш ніж 42В змінного струму і більш ніж 110В постійного струму заземляють згідно ГОСТ 12.1.030-81 " ССБТ. Електробезпека. Захисне заземлення, занулення”.   

2.3. Електророзетки не дозволяється розміщувати в безпосередній близькості від стояків водопровідних і опалювальних систем, радіаторів і раковин.  

2.4. Для забезпечення електробезпеки в електромережах кабінету фізики необхідно застосовувати їх електричне розділення. Розділення електричної мережі на окремі дільниці, які електрично не зв'язані між собою, виконують за допомогою роздільного трансформатора. 

2.5. Обладнання включають послідовно від загального вимикача до вимикачів розгалужених ланцюгів; останні при цьому повинні бути відключені. Вимикають обладнанняння в зворотному порядку.   

2.6. Не дозволяється використовувати нестандартні запобіжники. На запобіжниках повинен зазначатися номінальний струм плавкої вставки. Не дозволяється застосовувати в електроприймачах запобіжники, через які може проходити струм, що перевищує номінальний більш ніж на 25%.   

2.7. Якщо помічені несправності в електромережі  кабінету фізики, у тому числі  і у випадку виходу з ладу електроламп, необхідно повідомити електрика або відповідального за електрогосподарство навчального закладу. 

ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА.  

    У кабінеті (лабораторії) фізики повинні бути в справному стані первинні засоби пожежогасінні, а саме:

- вогнегасники пінні, вуглекислотні або порошкові, які розміщені безпосередньо в кабінеті (лабораторії) фізики і лаборантській;

- ящик або відро з піском (об'ємом 0,01м) і совком;

- покривало з вогнетривкого матеріалу.

    До них необхідно забезпечити вільний доступ.   

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ.

3.1. Вчитель фізики готує і проводить демонстраційні досліди, обов'язково дотримуючись цих правил.  

   При роботі з скляними приладами, необхідно:  

   - користуватися скляними трубками, що мають оплавлені краї;

 - підбирати для з'єднання гумові і скляні трубки однакових діаметрів, а кінці змочувати водою, гліцерином або змащувати вазеліном;

  -використовувати скляний посуд без тріщин;

  -не допускати різких змін температури і механічних ударів;

  -бути обережним, вставляючи корки в скляні трубки або виймаючи їх; 

  -отвір пробірки або шийку колби при нагріванні в них рідин направляти убік від себе і учнів. 

3.2. Під час роботи, якщо є ймовірність розривання посудини внаслідок нагрівання, нагнітання або відкачування повітря, на демонстраційному столі з боку учнів встановлюють захисний екран, а вчитель користується захисними окулярами. Якщо посудина розірветься, не дозволяється прибирати осколки скла незахищеними руками. Для цього користуються щіткою і совком. Аналогічно прибирають залізні ошурки, які використовуються при спостереженні силових ліній магнітних полів.

3.3. Не дозволяється закривати посудину з гарячою рідиною притертою пробкою до тих пір, поки вона не охолоне; брати прилади з гарячою рідиною незахищеними руками. 

3.4. У кабінеті фізики Типовими переліками передбачено використання батарей лужних акумуляторів, які експлуатують, переносять і перевозять згідно інструкції заводу-виробника.    Акумулятори зберігають в шафі з витяжним пристосуванням або в окремому, добре провітрюваному приміщенні. 

3.5. Температура зовнішніх елементів конструкцій виробів, що нагріваються в процесі експлуатації, не повинна перевищувати 45 °С. Якщо температура нагрівання зовнішніх елементів виробу вище 42,З°С, на видному місці цього виробу ставлять попереджувальний напис: «Бережися опіку!» 

3.6. Не дозволяється користуватися бензином як пальним для спиртівок.

3.7. Не дозволяється застосовувати пароутворювачі металеві, лампи лабораторні бензинові, прилад для визначення коефіцієнта лінійного розширення металів (з металевими трубками, що нагріваються парою).  

3.8. Не можна перевищувати межі допустимих частот обертання на відцентровій машині, універсальному електродвигуні, диску, що обертається, які вказані в технічних описах. При демонстрації необхідно стежити за справністю всіх кріплень в цих приладах. Щоб уникнути травмування деталями, що відлетіли, перед учнями необхідно встановити захисний екран. 

3.9. Не дозволяється використовувати пилосос і інші повітродуви при проведенні демонстраційних дослідів з приладом по механіці на повітряній подушці, якщо перевищується рівень фонового шуму 50 дБ, встановлений ГОСТ 12.1.003-83 " ССБТ. Шум. Загальні вимоги безпеки”. 

3.10 Для постановки всіх видів фізичного експерименту слід використовувати технічні засоби навчання, вказані в Типових переліках.

3.11. Для вимірювання напруги і сили струму вимірювальні прилади слід сполучати провідниками з надійною ізоляцією, що мають одно-, двополюсні вилки. Приєднувати вилки (щуп) до схеми слід однією рукою, при цьому інша рука не повинна торкатися до шасі, корпусу приладу і інших електропровідних предметів. Особливої уваги вимагає робота з печатними схемами, для яких характерні невеликі відстані між сусідніми провідниками печатної плати.

3.12. При настройці і експлуатації осцилографів і телевізорів необхідно особливо уважно поводитися з електронно-променевою трубкою. Недопустимі удари по трубці або попадання на неї розплавленого припою, оскільки від цього трубка може вибухнути.

3.13. Не дозволяється включати без навантаження випрямлячі (особливо старі), в них електролітичні конденсатори фільтру помітно нагріваються, а іноді і вибухають.  

3.14. Не можна залишати без нагляду включені электро- і радіопристрої і допускати до них сторонніх.

3.15. При експлуатації джерел високої напруги (електрофорна машина, перетворювачі типу "Розряд”) необхідно дотримуватись таких запобіжних заходів: 

  -не торкатися до деталей і провідників руками або струмопровідними предметами (матеріалами);

  -переміщати високовольтні з’єднувальні провідники або електроди кулькового розрядника за допомогою ізольованої ручки (можна використовувати чисту суху скляну трубку); 

 -після відключення необхідно розрядити конденсатори, з'єднавши їх виводи розрядником або гнучким ізольованим дротом.

3.16. Не дозволяється експлуатувати дугову або ртутно-кварцову лампу без кожуха. Для спостереження за запаленням лампи через оглядове вікно кожуха вчитель повинен користуватися захисними окулярами. 

3.17. Не дозволяється використовувати нерозжарювані трубки: рентгенівські для відхилення катодних променів, вакуумні із зіркою, вакуумні з млином і так далі

3.18. Не дозволяється пряме попадання в очі вчителя і учнів світла від електричної дуги проекційних апаратів, стробоскопа або лазера.

3.19. Не дозволяється експлуатація лазера без захисного заземлення, потрібно обмежувати екраном розповсюдження світла уздовж демонстраційного столу. Не дозволяється переміщати лазер уздовж оптичної лави і регулювати його при знятій верхній частині корпусу.

 4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПРИ ПОСТАНОВЦІ І ПРОВЕДЕННІ ЛАБОРАТОРНИХ І ПРАКТИЧНИХ РОБІТ.

4.1. Всі положення по захисту від механічних, теплових і інших травмуючих чинників розповсюджуються на постановку і проведення лабораторних і практичних робіт.   

4.2. При виконанні робіт на встановлення теплового балансу воду слід нагрівати не вище 70 °С.  

4.3. При виконанні  лабораторних і практичних робіт учням не дозволяється користуватися приладами з написами на їх панелях (корпусах) «Тільки для проведення дослідів вчителем».   

4.4. Навчальні прилади і вироби, призначені для практичних робіт учнів, за способом захисту людини від поразки електричним струмом згідно ГОСТ 12.2.007.0-75 «ССБТ. Вироби електротехнічні. Загальні вимоги безпеки» повинні відповідати вимогам II класу (мати подвійну або посилену ізоляцію) або III класу (приєднуватися безпосередньо до джерел живлення з напругою не вище 42В). 

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПО ЗАКІНЧЕННЮ РОБОТИ.   

5.1. Після закінчення роботи в кабінеті фізики необхідно негайно вимкнути електроприлади.   

5.2. Навчальне устаткування і прилади розставити в шафи для зберігання навчального устаткування в лаборантській.   

5.3. Відключення електроприладів проводять послідовно від вимикачів розгалужених ланцюгів до загального вимикача. 

6.ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ.   

      Загоряння в кабінеті (лабораторії) фізики для запобігання пожежі необхідно відразу ліквідовувати. При цьому необхідно: 

 - повідомити пожежній охороні;

 -прийняти заходи по евакуації людей з приміщення; 

 -відключити електромережу. 

    Електропроводку під напругою необхідно гасити вогнетривким покривалом, порошковими або вуглекислотними вогнегасниками, а знеструмлену електропроводку можна гасити піском, водою або будь-якими вогнегасниками, що є в наявності. 

7.НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ ПОТЕРПІЛИМ.  

    При проведенні практичних робіт в кабінеті фізики можливі нещасні випадки (травми осколками скла, термічні опіки). Слід пам'ятати, що чим швидше буде надана допомога потерпілому, тим менше буде негативних наслідків. У всіх випадках після надання першої допомоги слід звернутися до медичної установи.     У кабінеті (лабораторії) фізики  повинна бути аптечка з набором медикаментів, перев'язувальних засобів і приладів.     При термічних опіках I ступеня уражене місце обробляють етиловим спиртом, після чого накладають суху стерильну пов'язку або чисту тканину і звертаються до дерматолога.     При незначних порізах рану обробляють йодом і накладають марлеву пов'язку. Не можна обмивати рану водою.  

 Інструкцію розробила заступник директора школи по навчально-виховній роботі                                         В.В. Шевченко 

Форма входу
Пошук
Календар
«  Січень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 20
Міні-чат
Статистика